, ,

“סוד הקסם היפני” גם בעסק

 

 

כמה דברים שלמדתי על  סדר ממארי קונדו היפנית, ואיך כל זה קשור לעסק שלנו?

 

 

זה התחיל במפגש מקרי עם הספר על מדף רבי המכר בחנות הספרים. שם נחשפתי לראשונה לספר של מארי קונדו “סוד הקסם היפני”. משהו בו קרא לי אבל היה לי ברור שאני ממש רוצה אבל בעיקר רחוקה אלפי שנות אור משלב היישום של סדר בחיי ולכן השארתי אותו יתום על המדף. או אולי לא ממש יתום כי נראה שמיד אחרי חטפו אותו ואת אחיו לא מעט קוראים.

 

כמו אישה בהריון שרואה פתאם מכל עבר נשים במצבה, מיד עם המפגש הראשוני עם הספר החלו להגיע אליי אותות מהיקום. פתאם ראיתי אותו בכל מקום –  התברר שיש קבוצת פייסבוק על שם הספר ובינתיים יצא ספר שני בסדרה, עוד ועוד חברים החלו לשתף בקסם ואני…הסתקרנתי.

 

ואז הגיע הרגע שלנו. התאחדנו. אימצתי את הספר לחקי, אמנם בביתי שלי אבל ממרחק בטוח, במשרד – על המדף השמור לספרי “הבקרוב”.
מדי פעם הוא הביט בי ובשולחן המשרד העמוס שלי שנשקף אליו בדיוק בזוית הנכונה למבט מלא תוכחה. אני מודה. עברו חודשים עד שהחלטתי שהגיע הזמן להעביר אותו לצידי במיטה. מעמד שכזה בהחלט מחייב קשר רציני, מחייב, כזה שיגרור שינויים הכרחיים בחיי ואני…אני פשוט עוד לא לגמרי מוכנה.

קודם כל לזרוק!

 

 

שלושה עקרונות פשוטים מלווים את הספר ואת השיטה:

  1. לבצע את מלאכת הסידור בסדר הנכון
  2. לשמור רק את החפצים שאנחנו אוהבים באמת – הדברים שגורמים לנו לשמחה
  3. לעשות הכל בבת אחת

 

מארי מדברת על צעדים והוראות ברורות לסידור מהפכני בבית. איך להיפטר מכל מה שלא צריך ואיך להבחין באילו, היא גם מלמדת טכניקות סידור שישמרו על המראה והתחושה לאורך זמן ובעיקר מעוררת המון מוטיבציה לשינוי.

בספר מדובר בעיקר על הבית, אבל הרבה מאד מהדברים שנכתבו בספר הם בדיוק, אבל בדיוק! מה שכל אחד מאיתנו זקוק לו, גם בעסק. כן, הגיע הזמן שנעשה סדר! נתחיל בשולחן עמוס הדפים, החשבוניות, פתקי הממו והמחברות המלאות, נעבור למבט מסביב וננקה את כל מה שכבר לא רלוונטי עבורנו. זה יכול להיות תוכניות עבודה שהסתיימו, או תוכניות מגירה גנוזות, מכתבים שזקוקים לאוגדן וארגון ואפילו מוצרים, פרויקטים, שותפים וגם לקוחות שכבר לא עובדים נכון עבורנו.

     לתייק, לאחסן או לחסל!

 

הרעיון הוא קודם כל לדמיין את היעד, לזרוק לזרוק ושוב לזרוק, לבחור להשאיר דברים שמעוררים בנו שמחה בלב. את מה שנשאר לסדר על פי קריטריונים (ולכל תחום – בגדים, ספרים, ניירת וכו’ למארי יש שיטה ברורה) ואת כל הסדר הזה לאחסן בצורה יעילה. אם נפעל על פי שיטתה, מבטיחה קונדו וגם כל מעריצי השיטה – החיים שלנו ישתנו מקצה לקצה והבלאגן לא ישוב עוד למשכננו לעולם!

 

סדר שיהיה פה!

 

אז אמנם עדיין לא הגעתי לסוף הספר או הבלאגן, אבל פסח הביא ואיתו תחושה אמתית של רצון בהתחדשות וניקיון של כל המיותר והמכביד, על השולחן, על המדף והרבה מעבר לכך.

עבורי, ההבנה שגם אם כרגע פחות מצליח לי עם העיקרון הראשון או האחרון, האמצע הוא בדיוק מה שנכון לי עכשיו ומה שאני צריכה, וכאן, מתוך השחרור ויכולת הבחירה שלי, לטעמי, פה טמונה חירותי.

 

חג חירות שמח לכולם 🙂

 

 

 

 

2 replies
  1. שגית
    שגית says:

    מקסים. אני כבר הרבה זמן חושבת לקנות את הספר הזה. תודה על הטיפים המעולים.

    הגב

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *