,

חוזרים לשגרה

Vacation time. Alarm clock on the beach

איך מכינים את הילדים לקראת שנת הלימודים

שלי מרציאנו בעלת M.A  בייעוץ חינוכי ומנחת הורים בכירה ומוערכת ביבנה ובכלל, כותבת ל’במה המקומית’ על ההכנות הרצויות לקראת שנת הלימודים הקרבה

מי היה מאמין שהחופש הגדול תכף מסתיים ואיתו שנת הלימודים כבר מגיעה?  ההתרגשות בעיצומה והשמחה בשיאה – צלחנו תקופה זו בהצלחה ( הכל יחסי…).

החזרה מהחופש הגדול לגן ולמסגרות האחרות מכילה שני אתגרים לא פשוטים עבור הילדים. מצד אחד, עליהם לעבור תהליך פרידה מחודש מהבית ומההורים אחרי תקופה ממושכת בה בילו יחד  ומצד שני, קליטה במסגרת חדשה- מקום חדש ולא ידוע עם חוקים ודמויות חדשות. לעיתים הפרידה מלווה בבכי והיצמדות לבגדי ההורים ובקשה להישאר “רק עוד כמה רגעים”, ההורים עם דמעות בעיניים את הגן עוזבים ונאלצים ללכת לעבודה עם “תחושות אשמה”.

ההורים המוצפים במחשבות וחששות על ההסתגלות של ילדם מעבירים זאת אל הילד, באופן טבעי, גם מבלי שיהיו מודעים לכך ( שיחות עם בן הזוג בנוכחותם, טון הדיבור ושפת הגוף המשדרת היסוס ולחץ, וכו’ ) אז הורים יקרים- קחו נשימה ארוכה והתכוננו נכונה,  כי כשאתם מוכנים הכל יותר קל-  גם לכם ובטח שלילדכם.

אז איך עושים את זה – מספר המלצות:

  1. שעות שינה ושגרת ערב קבועה– לשעות שינה מספקות יש חשיבות גדולה לתפקודו של הילד לאורך כל היום. זה הזמן ( שבוע לפני סיום החופשה ) להחזירם לשגרת לילה מסודרת וידועה מראש ולשעת שינה קבועה כזו שמספקת מספיק שעות שינה בהתאם לגיל הילד.
   בהנחה שבחופש שעות השינה התאחרו, הורידו בהדרגה את זמן הכניסה למיטה בכל יום בין 15 דק’ ל 20 דק’ מוקדם יותר עד שתגיעו לשעת השינה הרצויה ( בכל גיל על פי טבלאות השינה ). קחו בחשבון  כי ייתכן שייקח  לילד זמן רב יותר להירדם אם התרגל לישון מאוחר, לכן הכניסו אותו מעט מוקדם יותר למיטה ואם ישן צהריים- דאגו שלא לזמן ארוך.
  2. הכנה מראש – ספרו לו את מי יפגוש בגן/ בבית הספר , על מה יילמד ( אותיות / מספרים/ חגים וכו’ ), הראו לו תמונות של חבריו , עברו על סדר היום בגן/ מערכת השעות בבית הספר, מתי מסתיים יום הלימודים וכו’
  3. פעילות רגועה– ביום האחרון לחופשה, דאגו לערוך פעילויות שקטות בבית, עם ארוחות מסודרות, ובערב לפני השינה, ערכו את הרוטינה הקבועה של ארוחה, מקלחת, שיחה/ סיפור וכניסה למיטה.
  4. התארגנות יום קודם– הכינו כבר מהערב את התיק לגן/ ילקוט ואת המערכת וכן את הבגדים למחר. זכרו להעניק לו את אפשרות הבחירה – הציעו לו שתי חלופות של בגדים ובקשו ממנו לבחור – כך אתם מעודדים את עצמאותו ואת בחירותיו האישיות. כוונו שעון לשעה מוקדמת יחסית ייתכן שתתקלו בקשיים בהתעוררות ועיכובים בהתארגנות.
  5. אמפתיה לקושי– גלו אמפתיה לקושי ושדרו לילד מסר מרגיע שאכן אתם מודעים לקשייו ושתחושותיו הן לגיטימיות. הביעו אמונה שיצליח להיפרד ושאתם שם כדי לתמוך בו- “זה בסדר שאתה חושש , לעיתים קשה להתרגל למקום חדש ואני מבינה שקשה לך להיפרד אחרי חופש ארוך, אני בטוחה שתצליח להתגבר אנחנו פה בשבילך ונעזור לך”.
  6. טקס פרידה – על מנת להקל על הקושי הצפוי בפרידה, קבעו עם הילד טקס קבוע, ידוע וחוזר ספרו לו עליו והכינו תוכלו לתרגל זאת באמצעות משחקיי תפקידים וחשיפה לספרים בנושא, תנו לו סימן מוסכם שלאחריו תיפרדו והבטיחו שתגיעו בזמן שוב  ( ” אנחנו נתקרב לדלת אתה תיתן לי חיבוק ונשיקה ותגיד לי ‘ביי אמא’ ותסגור עליי את הדלת, אמא תחזור לקחת אותך בסיום יום הלימודים “)
  7. פרידה קצרה ועניינית– – שימו לב שאתם לא מתנצלים בפני הילד/ מבקשים את רשותו/ מתאכזבים מקשייו אמרו לו בטון שקט ורגוע ” אני יודעת שקשה לך להיפרד בטוחה שתצליח להירגע “. אל “תעלמו” ותברחו לפני שהילד הבחין בכם – אמרו בקצרה שלום ושימו לב להבעות הפנים ולטון הדיבור בו אמרתם זאת, גם אם הילד בוכה וצועק אל תחזרו שוב ושוב זה מאריך את הפרידה ומקשה על הילד והצוות ובטח שעליכם.
   השתדלו להגיע לגן בזמנים קבועים. אני  מוצאת שלילדים שקשה להם להיפרד דווקא ההגעה המוקדמת , לפני שכולם מגיעים,  עוזרת להם. תאמו עם הגננת / סייעת את הגעתכם ובקשו ממנה שתתפנה לקחת מכם את ילדכם .
  8. חפץ מעבר– אם ישנו חפץ מעבר אליו הילד מחובר, קחו אותו אתכם ובקשו מהצוות לספק לו אותו בזמנים בהם זקוק לו.
  9. שיחה עם הילד בעת חזרתו מהגן– הגיעו לקחת את הילד בשעה שהבטחתם ודאגו כי כשהוא מגיע אתם מספיק פנויים כדי לערוך איתו שיחה קצרה על מה שחווה .
מנחת ההורים שלי מרציאנו בהרצאה במרכז רייך יבנה

מנחת ההורים שלי מרציאנו בהרצאה במרכז רייך יבנה

 

 

הכותבת היא שלי מרציאנו – M.A   ייעוץ חינוכי, מנחת הורים בכירה .

 מוזמנים לדף העסקי של  “משפחה קורנת – ליווי והדרכת הורים וצוותי חינוך ” .

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *